Consiliul Județean Cluj a obținut Certificatul ISO 9001:2015 privind conformitatea Sistemului de Management de Calitate

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a finalizat cu succes procesul de certificare a sistemului de management al calității, în conformitate cu prevederile standardului SR EN ISO 9001:2015. Astfel, începând cu luna aprilie 2019, Consiliul Județean este certificat în baza ultimei versiuni a standardului european de calitate ISO 9001:2015.
     Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: “Obținerea acestei certificări survine unei proceduri de evaluare extrem de complexe realizate de experți independenți. Ea atestă asigurarea de către Consiliul Județean a unui serviciu public de înaltă calitate, în beneficiul cetățenilor”.
     Standardul SR EN ISO 9001:2015 stabilește cerințele pentru sistemul de management al unei instituții preocupate să demonstreze capacitatea de a furniza în mod constant un serviciu de înaltă calitate, în conformitate atât cu cerințele și așteptările cetățenilor cât și cu prevederile legale, în vederea creșterii nivelului de satisfacție al acestora.
     Certificatul SR EN ISO 9001:2015 are o perioadă de valabilitate de 3 ani de la data emiterii.
     Acțiunea de certificare constituie una dintre activitățile proiectului cu finanțare europeană „Calitate, Competenţă, Performanţă în Consiliul Judeţean Cluj”, proiect iniţiat în vederea creșterii performanţei la nivelul tuturor structurilor din cadrul instituţiei precum şi în relaţia cu cetăţeanul. Finanţat din Fondul Social European, în cadrul Programului Operaţional Capacitate Administrativă 2014 – 2020, proiectul are o valoare totală de 624.995,52 de lei, din care 98% reprezintă finanţarea nerambursabilă.

23 aprilie 2019