Ș

Lucrările de modernizare derulate de Consiliul Județean pe Lotul 1 al Drumului Bistriței avansează în ritm alert. Se lucrează susținut pe DJ 109 Răscruci – Borșa – Vultureni

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Se lucrează susținut pe DJ 109 Răscruci – Borșa – Vultureni

Lucrările de reabilitare și modernizare derulate de Consiliul Județean Cluj pe lotul 1 al Drumului Bistriței – DJ 109 Răscruci – Borșa – Vultureni, de la km 0+000 la km 20+786, avansează în ritm alert. Investiția face parte din proiectul cu finanțare europeană ”Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională - Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriței, prin modernizarea și reabilitarea DJ 109 (intersecție DN1C – limita jud. Sălaj) de la km 0+000 la km 31+976”.
     În această etapă se execută lucrări la poduri, podețe și căi de acces la proprietăți, fundații adâncite de parapet, casete în vederea lărgirii căii de rulare, înlocuirea dalelor de beton deteriorate, șanțuri de beton și rigole carosabile.
     Lucrările de modernizare ce vizează tronsonul cuprins între km 0+000 și km 20+786, mai exact de la joncțiunea cu drumul național DN 1C până la intersecția cu drumul județean DJ 109A, pe direcția Răscruci – Borșa – Vultureni, se vor finaliza prin aşternerea de covor asfaltic în două straturi, binder şi strat de uzură, lucrări de marcaje și semnalizare rutieră, etc.
     Lucrările sunt executate de SC Diferit SRL.

24 iunie 2019