Reabilitarea, modernizarea şi echiparea Şcolii Gimnaziale Speciale Huedin

TITLU PROIECT: ”Reabilitarea, modernizarea și echiparea Școlii Gimnaziale Speciale Huedin

PERIOADA DE PROGRAMARE 2014 – 2020

DOMENIUL Infrastructura educațională

PROGRAM DE FINANTARE / APELUL

Programul Operațional Regional 2014 – 2020

Axa prioritară 10 din POR 2014 – 2020 Îmbunătățirea infrastructurii educaționale

Prioritatea de investiții 10.1 Investițiile în educație, și formare, inclusiv în formare profesională, pentru dobândirea de competențe și învățare pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurilor de educație și formare.

STATUS În implementare

DURATA DE IMPLEMENTARE 06.11.2019 – 30.11.2022

OBIECTIV GENERAL / SPECIFICE

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea gradului de participare în învățământul primar si gimnazial la nivelul Scolii Gimnaziale Speciale Huedin.

Scopul proiectului îl reprezintă îmbunătățirea infrastructurii educaționale pentru copiii cu cerințe educaționale speciale prin reabilitarea, modernizarea si echiparea clădirilor Scolii Gimnaziale Speciale Huedin.

Obiectivul specific al proiectului consta în îmbunătățirea infrastructurii educaționale prin reabilitarea, modernizarea si echiparea imobilului existent, compus din trei corpuri de clădire, în cadrul căruia se desfășoară activitatea educaționala a Scolii Gimnaziale Speciale Huedin.

REZULTATE

Scoala Gimnaziala Speciala Huedin (3 corpuri de clădire) reabilitata, modernizata si echipata

Cresterea gradului de participare la învațamântul obligatoriu prin dezvoltarea infrastructurii educationale

VALOARE TOTALA (lei TVA inclus): 8.641.474,72