10 milioane de lei, alocați suplimentar de Consiliul Județean pentru întreținerea drumurilor județene

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Bugetul alocat lucrărilor de întreținere a ajuns, astfel, la 70 de milioane de lei

Consiliul Județean Cluj a aprobat joi, 29 septembrie 2022, suplimentarea cu 10.000.000 de lei a bugetului destinat continuării lucrărilor de întreținere a drumurilor județene, în vederea pregătirii acestora pentru perioada de iarnă.
De asemenea, aceste fonduri vor fi folosite și pentru decontarea cheltuielilor în urma prestării serviciilor de deszăpezire care se vor derula în iarna 2022-2023, pe toate cele cinci loturi de drumuri județene.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: ,,Investim semnificativ, în continuare, în infrastructura rutieră. Am hotărât suplimentarea bugetului destinat intervențiilor pe drumurile județene din dorința de a intensifica ritmul acestora și de a mări volumul de lucrări pe anumite sectoare cu un trafic intens. Noul buget consolidat, alocat pentru întreținerea rețelei de drumuri județene, a ajuns, astfel, la 70.000.000 de lei.”

Printre drumurile județene care vor beneficia de suplimentări de fonduri se numără și cele două noi recent integrate în rețeaua de drumuri administrate de Consiliul Județean, respectiv DJ 161Z Petea (DJ 161G) – Legii – Geaca (DJ 109C) și 109Z (DJ 109D) Coasta – Tăușeni – DJ 161K.

29 septembrie 2022