Direcţia de Administrare şi Exploatare a Stadionului Cluj Arena

Taxe şi tarife utilizate în vederea exploatării imobilului Cluj Arena
Descarcă

Stefan Somodi

La 21 iulie 1908 atletul clujean Ștefan Somodi a obținut locul 2 la Olimpiada de la Londra. Având în vedere faptul că acesta se antrena prin curțile școlilor, edilii orașului Cluj au hotărât construirea unui stadion pe un teren din Parcul Orașului.

Stadionul Orasului

Construcția Stadionului Orașului, cum s-a numit inițial, a început în anul 1908. Inaugurarea oficială a avut loc în anul 1911, printr-un meci amical între o selecționată a Clujului și echipa turcă Galatasaray Istanbul,meci castigat de selectionata Clujului cu scorul de 8 – 1 .Inițial stadionul a avut o tribună din lemn cu o capacitate de 1.500 de locuri, număr extrem de mare pentru acele vremuri. În 1960, tribuna de lemn a fost mutată la Câmpia Turzii, unde se află și în prezent pe stadionul ISCT.

Inaugurarea nou stadion

În 1961 a fost inaugurat noul stadion, construit în formă de potcoavă, în cinstea echipei studențești ce folosea arena: „U”. Stadionul Municipal avea o capacitate de 28.000 locuri, clasându-se pe locul 3 în topul arenelor din România. În 2004 au început lucrările de renovare a arenei însă acestea au fost sistate de către Cosiliul Județean Cluj în 2005, după ce s-au cheltuit 8 miliarde de lei vechi, pentru consolidarea stâlpilor de susținere.

Cluj Arena

Construcția noului stadion a început în anul 2009 și a fost finalizată la sfărșitul anului 2011, fiind amplasat pe locul fostului stadion Ion Moina. Proprietarul stadionului este Consiliul Județean Cluj, însă principali beneficiari sunt cele 11 cluburi sportive și 16 societăți comerciale cu diverse activități, ( club, restaurant, școala de formare profesională, cofetărie). Cea mai importantă întrebuințare a arenei sunt partidele de fotbal, dar stadionul poate susține și competiții olimpice datorită pistei de atletism de care dispune, sau concerte.

Compartimentul Administrare și Funcționare
Descarcă Atribuții