10 noi localităţi din patru comune clujene vor fi racordate la reţeaua judeţeană de apă

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat joi, 8 aprilie 2021, autorizaţia de construire în vederea demarării lucrărilor de extindere şi reabilitare a sistemelor de alimentare cu apă şi canalizare din nu mai puţin de 10 localităţi clujene: Aghireşu Fabrici, Aghireşu, Băgara, Dorolţu, Inucu şi Macău din comuna Aghireşu, Păniceni şi Căpuşu Mic din comuna Căpuşu Mare, precum şi localităţile reşedinţă de comună Gilău şi Gârbău.
Noua investţe în infrastructura de apă este finanţată din fonduri nerambursabile, în urma câştigării mega-proiectului european în valoare totală de 355,6 milioane de euro, în cadrul Programului Operaţional Infrastructură Mare – POIM 2014-2020.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:Vorbim în această etapă despre 10 noi sate iar în perioada următoare ritmul contractelor şi al lucrărilor se va intensifica. Sunt paşi concreţi spre atingerea ambţosului obiectiv de racordare integrală a localităţilor judeţului la reţeaua publică de apă potabilă”.

Investţile recent autorizate au o valoare totală de 34.493.386 de lei, durata de execuţie fiind de maxim 18 luni de la data emiterii ordinului de începere.
Lucrările ce urmează a se realiza în cadrul contractului vizează extinderea şi reabilitarea reţelelor de apă pe o lungime totală de 69,3 km, din care mai mult de jumătate, cca. 38 de km, reprezintă reţele de aducţiune şi distribuţie nou înfiinţate. De asemenea, vor mai fi reabilitate două rezervoare de apă de 300 mc fiecare, vor fi executate branşamente la consumatori şi vor fi montanţi mai mulţi hidranţi pentru stingerea incendiilor.
Totodată, investţa prevede, pe partea de canalizare, reabilitarea celor două staţii de pompare a apei uzate din Gilău.

9 aprilie 2021