15 noi staţii de reclorinare pentru o apă sigură şi de calitate

15 noi staţii de reclorinare pentru o apă sigură şi de calitate

Consiliul Judeţean Cluj şi Compania de Apă „Someş” au finalizat o nouă investţe destinată îmbunătăţirii continue a calităţii apei potabile furnizate: construirea a 15 noi staţii de reclorinare pe teritoriul judeţelor Cluj şi Sălaj.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean: „În paralel cu extinderea continuă a reţelelor şi racordarea unui număr cât mai mare de locuitori la apă şi canalizare, ne preocupăm să creştem constant calitatea apei pe care o furnizăm clujenilor. Noua investţe va asigura consumatorilor o apă potabilă de cea mai bună calitate, certificată.”

Astfel, pe teritoriul judeţului Cluj au fost instalate şi date în funcţiune şapte staţii de reclorinare în localităţile Gherla, Huedin, Lujerdiu (comuna Corneşti), Geaca, Luna de Jos (comuna Dăbâca), Dângăul Mare (comuna Căpuşu Mare) şi Hăşdate (comuna Săvădisla). De asemenea, alte opt asemenea instalaţii au fost montate în localităţi din judeţul învecinat, Sălaj.
Amplasarea acestor staţii de reclorinare a fost decisă pentru a se realiza o tratare suplimentară a apei din reţea. Deşi acest proces tehnologic se desfăşoară inclusiv la sursele de captare, din cauza lungimii considerabile a reţelei de distribuţie s-a considerat oportun ca în anumite localităţi apa să fie supusă unui proces adţonal de tratare.
În valoare totală de 4.618.324 lei, investţa a fost finanţată de Consiliul Judeţean Cluj prin intermediul Fondului de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare (IID) constituit împreună cu Compania de Apă în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

14 aprilie 2021