47 de drumuri judeţene vor beneficia de lucrări în anul 2019

47 de drumuri judeţene vor beneficia de lucrări în anul 2019

Consiliul Judeţean Cluj a aprobat lista drumurilor pe care se vor executa lucrări de reparaţii în anul curent.
Astfel, 47 de drumuri judeţene clujene vor beneficia în anul 2019 de lucrări complexe de modernizare şi reabilitare sau de lucrări de întreţinere.
     Consiliul Judeţean Cluj a alocat în acest an suma de 61.000.000 de lei pentru plombarea şi aşternerea de covor asfaltic pe 41 de drumuri judeţene.
     În ceea ce priveşte lucrările de reabilitare şi modernizare începute în cursul anului trecut dar şi pentru demararea de noi investţi, pe o lungime totală de 238 de kilometri de drumuri judeţene, Consiliul Judeţean a alocat suma de 27.000.000 de lei.
     În acelaşi timp, o parte semnificativă a bugetului alocat de Consiliul Judeţean Cluj la capitolul Transporturi, respectiv suma de 246.000.000 de lei va fi folosită pentru finanţarea proiectelor europene ce vizează reabilitarea infrastructurii rutiere, atât pentru continuarea lucrărilor din cadrul proiectelor demarate în cursul anului trecut, cât şi pentru cele care vor începe anul acesta, în perioada imediat următoare.
     Astfel, 138.840.000 de lei vor fi folosţ pentru continuarea lucrărilor la proiectele Drumul Bistriţei şi Drumul Apuseni.
Suma de 107.000.000 lei va fi folosită la modernizarea şi reabilitarea unui număr de 20 de sectoare de drumuri judeţene, grupate pe nouă trasee judeţene, parte a proiectului european „Traseul Regional Transilvania de Nord”, finanţat prin POR 2014-2020.

19 aprilie 2019