9.000 de spectatori prezenţi la Festivalul Internaţional „Puck”, edţa 2018

Ref.: 9.000 de spectatori prezenţi la Festivalul Internaţional „Puck”, edţa 2018

Teatrul de Păpuşi ,,Puck”, instituţie de cultură care funcţionează în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, a organizat în perioada 15-19 octombrie 2018, cea de-a 17-a edţe a Festivalului Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete ,,Puck”, eveniment ce a reunit la spectacolele şi manifestările din program nu mai puţin de 9.000 de participanţi.
     Timp de cinci zile au fost prezentate, pe scenele principalelor instituţii de spectacol din municipiul Cluj-Napoca, 34 de piese ale unor trupe din Bucureşti, Iaşi, Târgu Mureş şi Cluj, dar şi din ţări precum Ungaria, Franţa, Olanda, Georgia şi Ucraina.
     Între noutăţile edţei s-a numărat proiectul „Întâlnirea studenţilor păpuşari”, realizat împreună cu Primăria Municipiului Cluj-Napoca. Concret, studenţi ai facultăţilor de teatru din Bucureşti, Iaşi, Târgu Mureş şi Cluj au evoluat pe scena celei de-a 17-a edţi a Festivalului Internaţional al Teatrelor pentru Păpuşi şi Marionete „Puck”.
     Totodată, în cadrul acestei edţi au avut loc două lansări de carte. Este vorba de Volumul „Însemnări de pe lacul tulburat – Versuri”, de Slobodan Marković, dar şi de „Monografia Kovács Ildikó – regizor de teatru de păpuşi”.
     Un alt moment important a fost „Festivaluri în dialog”, manifestare la care au luat parte personalităţi ale teatrului de păpuşi şi marionete din Canada, Turcia, Ungaria, Germania, Serbia, Marea Britanie şi România.
     O altă noutate a edţei care tocmai s-a încheiat a constat în introducerea a două noi premii, purtând numele a două personalităţi care au marcat istoria Teatrului „Puck”. Este vorba de Premiul special pentru excelenţă vizuală „Mona Marian”, acordat trupei Exuvia, ‘T Magisch Theatertje din Maastricht, Olanda şi de premiul special „Kovács Ildikó”, cu care a fost distins spectacolul „Romanul nepublicat” al Uniunii Independente a Păpuşarilor „Nike” din Tbilisi, Georgia.
     Gala acordării premiilor celei de-a 17-a edţi a Festivalului Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete „Puck” a avut loc vineri, 19 octombrie, la sediul instituţiei teatrale clujene. Festivalul a fost organizat de Teatrul de Păpuşi „Puck”, Consiliul Judeţean Cluj, cu sprijinul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, Visit Cluj, Ambasadei Olandei la Bucureşti, Departamentului pentru Relaţii Interetnice şi Asociaţiei „Prietenii lui Puck”. Parteneri: Teatrul Naţional „Lucian Blaga”, Opera Naţională Română Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru şi Televiziune din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Academia de Muzică ,,Gheroghe Dima”, Casa de Cultură a Studenţilor, Puppet Media, Asociaţia „Esua”, Compania de Transport Public şi Nord Vision.

23 octombrie 2018