Intalnire delegatie franceza la Tetarom

Conducerea societăţii comerciale Tetarom S.A., societate care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, a primit astăzi, 03.02.2010, vizita unei delegaţii de experţi francezi ai firmei EPEE (Experts Partenaires pour l’Entreprise à l’Etranger), companie specializată în consultanţă şi asistenţă în dezvoltarea afacerilor în centrul şi sud-estul Europei.
           În cadrul acestei întâlniri s-au stabilit premisele unei colaborări între mediile de afaceri dintre cele două ţări şi s-au făcut primii paşi în vederea realizării unui parteneriat între SC Tetarom SA şi companiile franceze dornice să desfăşoare activităţi economice în România şi, în special, în judeţul Cluj. Discuţiile purtate între cele două părţi s-au axat pe prezentarea facilităţilor pe care SC Tetarom SA le poate pune la dispoziţia companiilor franceze dornice de a investi în domeniul tehnologiilor avansate şi a celor nepoluante – spaţii de birouri şi de producţie, hala multifuncţională, un incubator de afaceri, etc. În acest context, reprezentanţii companiei EPEE s-au declarat încântaţi de oportunităţile investiţionale din cele trei parcuri industriale ale SC Tetarom SA, atuuri pe care le vor transmite firmelor franceze în vederea exprimării opţiunilor lor pentru edificarea unei investiţii de succes în această zonă.
           Delegaţia franceză, condusă de preşedintele firmei EPEE, efectuează în această perioadă o vizită de lucru în municipiul Cluj-Napoca în vederea stabilirii de contacte cu mediul profesional, economic, juridic şi administrativ din judeţul Cluj, în scopul explorării posibilităţilor de extindere ale întreprinderilor franceze în România.

03.02.2010