Respingere actiune anulare autorizatie viitoarea arena sportiva

Tribunalul a respins astăzi, 29.01.2010, acţiunea depusă în instanţă de către un grup de arhitecţi clujeni, care solicitau anularea Autorizaţiei de Construire a viitoarei arene sportive a judeţului Cluj. „Instanţa a luat decizia firească. Pe de altă parte ne gândim serios la a-i acţiona, la rândul nostru, în instanţă pe cei care au încercat blocarea sau întârzierea unui proiect pe care comunitatea clujeană îl aşteaptă de foarte mult timp. Solicitându-le despăgubiri am descuraja pe viitor acest mod de blocare sau întârziere a unor proiecte publice, prin acţionarea în instanţă”, consideră preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe.

Reamintim că un grup de arhitecţi clujeni au atacat în instanţă Autorizaţia de Construire emisă de Consiliul Local al municipiului Cluj-Napoca pentru construirea viitoarei arene sportive a judeţului Cluj. O acţiune similară se află pe rol, aceeaşi contestatari solicitând anularea Planului Urbanistic Zonal care stă la baza eliberării Autorizaţiei de Construire pentru acest obiectiv.

29.01.2010