Lansare baza de date online

Consiliul Judeţean Cluj prin intermediul Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj, instituţie de cultură aflată în subordinea acestuia, în colaborare cu Primăria Municipiului Cluj-Napoca – Centrul de Informare Turistică, lansează, în data de 14 decembrie 2009, ora 14.00, baza de date online „Memorie şi cunoaştere locală” având ca scop cunoaşterea şi promovarea valorilor municipiului Cluj-Napoca.
          Evenimentul se va desfăşura la Turnului Croitorilor-str. Baba Novac, nr. 35, parter.
Proiectul „Memorie şi cunoaştere locală” îşi propune valorificarea patrimoniului documentar şi imagistic al colecţiilor Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” Cluj. Educarea tinerilor în spiritul respectului faţă de trecutul şi prezentul comunităţii, faţă de valorile şi tradiţiile locale constituie unul din elementele fundamentale ce guvernează asumarea identităţii colective şi a spiritului civic.
           Baza de date poate fi accesată de pe pagina web a bibliotecii,  www.bjc.ro

10.12.2009