Urgentare proceduri implementare mng.deseuri

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Radu Bica, împreună cu consilierii judeţeni membrii ai Comisiei de management integrat al deşeurilor, s-a întâlnit astăzi, 18.08.2009, cu reprezentanţii Agenţiei de Protecţie a Mediului, ai Gărzii de Mediu, Primăriei Gherla, Organismului Intermediar Regional POS Mediu, ai Apelor Române, şi reprezentanţii consorţiului angajat să execute consultanţa proiectului de mamagement integrat al deşeurilor la nivelul judeţului Cluj.
           În cadrul întâlnirii s-a luat în discuţie problema urgentării procedurilor privind elaborarea Studiului de impact pentru obţinerea acordului de mediu. „Termenul stabilit iniţial, conform contractului încheiat cu Ministerul Mediului, era data de 30  septembrie. Am căzut de comun acord la stabilirea unui nou termen, pentru finalul lunii august, ceea ce ne va permite să scurtăm cu aproximativ 30 de zile timpul de obţinere a avizelor. Acest lucru este important deoarece una dintre cele mai îndelungate proceduri se referă la obţinerea acordului de mediu. În acest fel ne luăm o marjă de siguranţă care ne face încrezători că vom implementa noul sistem integrat de management al deşeurilor la termenele prevăzute”, a declarat vicepreşedintele CJ, d-nul Radu Bica.

18.08.2009