C.J. Cluj a câştigat un nou proiect european

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat astăzi, 16.02.2009,  Contractul care are drept obiect Reabilitarea şi modernizarea ambulatorului corp „F” – Hidroterapie al Spitalului Clinic de Recuperare Cluj-Napoca. Valoarea totală a proiectului este de 5.889.256,45 lei, din care Consiliul Judeţean susţine 2% (98.979,10 lei), restul sumei fiind asigurat prin finanţări obţinute de la Fondul Naţional 13% (643.364,15 lei) şi Fondul European de Dezvoltare Regională 85% (4.206.955,00 lei). La aceste cheltuieli se adaugă cele neeligibile (TVA), în valoare de 940.301,45 lei, suportate de către Consiliul Judeţean. Proiectul a fost accesat pe POR 2007 – 2013, Axa prioritară 3 – Îmbunătăţirea infrastructurii sociale, Domeniul major de intervenţie 3.1 – „Reabilitarea/modernizarea/echiparea infrastructurii serviciilor de sănătate”.
           „Proiectul are drept obiectiv modernizarea şi reabilitarea infrastructurii ambulatoriului hidroterapie al spitalului şi eficientizarea actului medical prin dotarea cu apartură medicală performantă şi, implicit, îmbunătăţirea stării de sănătate a populaţiei din regiunea de nord-vest a ţării”, consideră preşedintele CJ, d-nul Alin Tişe.
           Necesitatea şi oportunitatea promovării acestei investiţii este dictată de evoluţia metodelor de tratament şi recuperare precum şi de starea avansată de degradare în care se află construcţia şi unele dotări din Ambulatoriul de specialitate corp F – hidroterapie. Durata proiectului este de 24 de luni.

Biroul de Presă
16.02.2009