Ambasadorul Irlandei în România, în vizită la Consiliul Județean Cluj

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Ambasadorul Irlandei în România, în vizită la Consiliul Județean Cluj

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Vákár István, a primit marți, 22 octombrie a.c., vizita unei delegații conduse de Excelența Sa, domnul Brendan Ward, Ambasadorul Irlandei în România. Oficialul străin a fost însoțit de către domnul S-P O’Mahony, Consul Onorific al Irlandei la Cluj-Napoca și doamna Raluca Curelea, Președinte al Asociației de Afaceri reprezentative pentru legăturile dintre România și Irlanda (Romania Ireland Business Association – RIBA).

Vákár István, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj: „Am profitat de această întâlnire, care ne onorează, pentru a transmite Excelenței Sale mesajul nostru de sprijin total şi deplină disponibilitate în ceea ce privește stabilirea unor relații de cooperare și inițierea unor proiecte sustenabile, care pot aduce plus valoare părților implicate. Consider că dezvoltarea unor parteneriate stabile între regiuni din Irlanda și din România poate contribui esențial la schimbul de bune practici și la intensificarea colaborării în multiple planuri.”

În cadrul întâlnirii, în vederea intensificării cooperării bilaterale în domeniile de interes reciproc, pentru impulsionarea schimburilor comerciale și, respectiv, atragerea de investitori irlandezi, oaspeților le-au fost prezentate atât potenţialul economic şi investiţional al judeţului Cluj cât şi instituțiile aflate în subordinea forului administrativ județean și mediul universitar clujean.
De asemenea, din dorinţa de a promova cauza judeţului şi de a convinge înaltul oficial de avantajele pe care Clujul le are din punct de vedere investiţional, vicepreședintele Vákár István a menţionat faptul că acesta găzduieşte un important centru universitar al ţării, o forţă de muncă înalt calificată şi vorbitoare de limbi străine, dar şi o resursă umană profesionalizată şi experimentată.
La rândul său, domnul Ambasador Brendan Ward, aflat pentru prima oară la Cluj, s-a arătat interesat de impulsionarea relațiilor de cooperare în multiple domenii, precum cel economic și al afacerilor, agricol și universitar, dar și de intensificarea schimburilor de experiență între studenții români și cei irlandezi.

22 octombrie 2024