A doua edţe a Târgului Produs de România la Cluj-Napoca

A doua edţe a Târgului Produs de România la Cluj-Napoca

Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul Asociaţiei Produs de Cluj, în parteneriat cu Primăria municipiului Cluj-Napoca organizează a doua edţe a Târgului Produs de România la Cluj-Napoca. Evenimentul va reuni circa 130 de expozanţi din întreaga ţară şi se va desfăşura în perioada 21-23 iunie pe platoul Sălii Sporturilor ,,Horia Demian”.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Acest proiect vine ca o urmare firească a celui dedicat producătorilor şi artizanilor locali şi se constituie într-o ocazie extrem de potrivită pentru expozanţi de a face schimburi de idei şi chiar de a încheia noi afaceri. Sprijinirea micilor întreprinzători locali este benefică comunităţii în ansamblu, această categorie socială fiind baza clasei de mijloc, motor al economiei”.
     La Târgul Produs de România, cel mai mare festival de tradţi şi folclor, vor fi expuse produse tradţonale şi meşteşugăreşti. Vor fi prezenţi mici fermieri din toate zonele etnofolclorice ale României care aduc cu ei celebrele brânzeturi de Sibiu sau Bucovina, preparate din carne gătite după reţete tradţonale, precum cârnaţi, şuncă, slănină sau alte delicatese, inclusiv cele specific tătăreşti. De asemenea, vizitatorii vor putea achizţona dulceţuri şi şerbeturi, sucuri şi siropuri naturale, pâine, prăjituri şi ciocolată de casă sau turtă dulce, precum şi legume şi fructe de sezon. Nu vor lipsi nici uleiurile presate la rece, produsele apicole, vinurile şi berea artizanală. Artizani din întreaga ţară vor prezenta costume populare şi accesorii specifice zonelor lor de provenienţă, podoabe lucrate de mână, obiecte sculptate în lemn, ceramică şi sticlă ornamentală, încălţăminte şi produse de papetărie executate manual, lavandă şi cosmetice naturale.
     Vizitatorii târgului vor avea ocazia să se reîntâlnească cu artişti îndrăgţ, care vor susţine zilnic spectacole de muzică şi jocuri populare, din toate zonele României.

20 iunie 2019