A fost finalizată asfaltarea drumului judeţean 107R Ciurila

A fost finalizată asfaltarea drumului judeţean 107R Ciurila

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat lucrările de asfaltare pe drumul judeţean 107R, pe întreg tronsonul care traversează localitatea Ciurila.
     În prealabil, au fost executate lucrări pregătitoare constând în frezarea căii de rulare pe porţiunile afectate, realizarea de plombări, burduşiri şi alte tipuri de lucrări ce ţin de refacerea fundaţiei drumului.
     Pentru completa finalizarea a investţei urmează a mai fi derulate în perioada imediat următoare lucrări constând în realizarea de acostamente, şanţuri şi cosirea vegetaţiei din vecinătatea căii de rulare precum şi lucrări de marcaje rutiere.
     Drumul judeţean DJ 107R Cluj-Napoca – Făget – Ciurila – DJ 107L are o importanţă aparte pentru cetăţenii care locuiesc în zona Făget – Sălicea – Ciurila pentru că asigură legătura directă cu municipiul Cluj-Napoca. Totodată, acesta face legătura cu drumul judeţean DJ 107L, către Cheile Turzii, lacurile din comuna Ciurila şi alte zone de relaxare preferate de clujeni.

6 mai 2019