A fost finalizată asfaltarea lotului doi al Drumului Bistriţei

INFORMARE DE PRESĂ

A fost finalizată asfaltarea lotului doi al Drumului Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat asfaltarea sectorului de drum DJ 109 Aşchileu-limită cu judeţul Sălaj. Acest tronson reprezintă Lotul 2 din cadrul proiectului cu finanţare europeană ce vizează Traseul Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Mă bucur că am reuşit să finalizăm asfaltarea lotului doi înainte de termenele stabilite prin contract. Astfel, după ce săptămâna trecută am reuşit să finalizăm şi lotul 1, le oferim tuturor celor interesaţi un sector de 32 de km complet asfaltat ce facilitează legătura cu judeţul Sălaj. Totodată, le asigurăm locuitorilor din zonă un acces optim atât către municipiul reşedinţă de judeţ cât şi către Dej şi Gherla”.

Lucrările de reabilitare şi modernizare au vizat un tronson în lungime de 11,19 kilometri, cuprins între intersecţia cu drumul judeţean 109A din Vultureni şi limita cu judeţul Sălaj. Acestea au constat într-o serie de operaţiuni complexe, în profunzimea drumului, de la fundaţie până la aşternerea celor două straturi de covor asfaltic, respectiv binder şi stratul de uzură.
Anterior, au fost executate lucrări constând în realizarea de accese la proprietăţi, introducerea de tuburi şi turnarea de beton la accesele către proprietăţi, lucrări de asigurare a scurgerii apelor, respectiv şanţuri, şanţuri betonate, rigole carosabile, poduri şi podeţe precum şi staţii de transport în comun în fiecare localitate.
Pentru completa finalizare a acestui proiect de investţi finanţat din fonduri europene vor mai fi realizate în perioada imediat următoare şanţuri betonate precum şi accesele la proprietăţi rămase neexecutate, montarea de parapeţi în zonele unde situaţia impune acest lucru precum şi lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră.

12 octombrie 2020