A fost finalizată montarea noului gazon pe stadionul Cluj Arena

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

𝐀 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐭𝐚 𝐦𝐨𝐧𝐭𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐧𝐨𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐠𝐚𝐳𝐨𝐧 𝐩𝐞 𝐬𝐭𝐚𝐝𝐢𝐨𝐧𝐮𝐥 𝐂𝐥𝐮𝐣 𝐀𝐫𝐞𝐧𝐚

𝐀𝐜𝐞𝐬𝐭𝐚 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐝𝐞 𝐜𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚 𝐜𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞, 𝐟𝐢𝐢𝐧𝐝 𝐟𝐮𝐫𝐧𝐢𝐳𝐚𝐭 𝐝𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐝𝐮𝐜𝐚𝐭𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐧𝐮𝐦𝐚𝐫𝐮𝐥 𝟏 𝐝𝐢𝐧 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚

Consiliul Județean Cluj anunță finalizarea lucrărilor de înlocuire integrală a gazonului pe stadionul Cluj Arena.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Gazonul arată foarte bine și are o calitate excepțională. De altfel, el face parte dintr-un lot realizat special pentru stadioanele echipelor de fotbal care evoluează în prima ligă germană, motiv pentru care ne așteptăm ca acesta să fie unul cât mai durabil și rezistent. În acest moment se lucrează la pregătirea suprafeței de joc pentru meciul de joi, din semifinalele Cupei României”.

Odată cu finalizarea montării rulourilor de gazon, firma care asigură mentenanța suprafeței de joc a început etapa de pregătire pentru meciul de joi, 27 aprilie 2023, dintre echipele de fotbal ”U” Cluj și UTA Arad. În acest sens, vor fi realizate cilindrări ușoare, tunderi bidirecționale cu aspirare și periere, fertilizare, montarea porților de joc și, respectiv, marcarea terenului.

Rulourile de gazon montate pe Cluj Arena sunt realizate de producătorul nr. 1 de gazon din Europa – Richter Rasen GmbH. Ele provin dintr-un lot de producție realizat special pentru Bundesliga și au fost aduse din Slovacia, de la granița cu Austria, cu ajutorul a nu mai puțin de 26 de TIR-uri.

24 aprilie 2023