A fost semnat contractul privind reabilitarea, din bani europeni, a Şcolii Speciale pentru Deficienţi de Auz „Kozmutza Flóra”

Kozmutza Flóra”

Consiliul Judeţean Cluj a semnat contractul pentru executarea lucrărilor de construcţii la obiectivul Reabilitare structurală şi reamenajare arhitecturală pentru clădirea de ateliere la Şcoala Gimnazială Specială pentru Deficienţi de Auz „Kozmutza Flóra”, instituţie de învăţământ special aflată în subordinea forului administrativ judeţean.
     Lucrările vor începe în perioada imediat următoare şi vor fi executate de către societatea CONSTRUCT MAPCOM SRL.
     Scopul general al proiectului, finanţat prin Programul Operaţional Regional 2014-2020, îl reprezintă creşterea gradului de participare în învăţământul preşcolar, primar şi gimnazial la nivelul unităţii şcolare speciale din Cluj-Napoca. De asemenea, acest proiect vizează şi îmbunătăţirea condţilor de desfăşurare a activităţilor educaţionale şi asigurarea unor facilităţi necesare desfăşurării procesului instructiv-educativ.
     Valoarea lucrărilor este de 3.320.702,24 lei fără TVA.

6 iulie 2020