A început aşternerea covorului asfaltic pe drumul judeţean 107R Ciurila

A început aşternerea covorului asfaltic pe drumul judeţean 107R Ciurila

Consiliul Judeţean Cluj a început aşternerea covorului asfaltic pe drumul judeţean 107R Ciurila. Urmează a fi, astfel, asfaltat, întregul sector de drum care traversează localitatea Ciurila.
     Anterior asfaltării au fost executate lucrări constând în frezarea căii de rulare pe porţiunile afectate, realizarea de plombări, burduşiri şi alte tipuri de lucrări ce ţin de refacerea fundaţiei drumului.
     Pentru completa finalizare a investţei urmează a mai fi executate lucrări constând în realizarea de acostamente, şanţuri, precum şi cosirea vegetaţiei din vecinătatea căii de rulare şi lucrări de marcaje rutiere.
     Drumul judeţean DJ 107R Cluj-Napoca – Făget – Ciurila – DJ 107L este extrem de important pentru clujenii care locuiesc în zona Făget – Sălicea – Ciurila întrucât asigură legătura directă cu municipiul Cluj-Napoca, dar şi pentru că face legătura cu drumul judeţean DJ 107L, către Cheile Turzii, lacurile din comuna Ciurila şi alte zone de relaxare preferate de clujeni.

25 aprilie 2019