A început aşternerea stratului de balast stabilizat pe DJ 103G Moldoveneşti „“ limită cu judeţul Alba

A început aşternerea stratului de balast stabilizat pe DJ 103G Moldoveneşti – limită cu judeţul Alba

Consiliul Judeţean Cluj a început aşternerea stratului de balast stabilizat pe drumul judeţean 103G, pe sectorul situat între localitatea Moldoveneşti şi limita cu judeţul Alba. Lucrările de întreţinere vizează un sector în lungime de 12,4 kilometri, de la kilometrul 13+200 la kilometrul 25+600, şi se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic.
     După ce, în prealabil, au fost executate lucrări de reprofilare a drumului şi alte lucrări pregătitoare, în această fază s-a trecut la aşternerea stratului de balast stabilizat, ca etapă premergătoare asfaltării.
     De asemenea, vor mai fi executate lucrări la acostamente, curăţarea de şanţuri, rigole şi podeţe, precum şi tăierea lăstărişului din vecinătatea căii de rulare.
     Lucrările la drumul judeţean 103G Moldoveneşti – limită cu judeţul Alba au o importanţă aparte întrucât acesta realizează o legătură rapidă şi facilă cu drumul naţional DN 75 şi, mai departe, către municipiul Turda dar şi pentru că asigură accesul direct către judeţul Alba.

15 octombrie 2019