A început perioada de depunere a ofertelor pentru colectarea şi transportul deşeurilor din judeţ

Începând de joi, 27 februarie şi până în data de vineri, 13 martie a.c. operatorii economici interesaţi pot depune oferte în cadrul licitaţiei publice deschise privind delegarea serviciului de colectare şi transport al deşeurilor în judeţului Cluj, respectiv pentru administrarea staţiilor de transfer Huedin, Mihai-Viteazu şi Gherla.

Acest lucru a devenit posibil în urma soluţionării tuturor contestaţiilor depuse de posibilii ofertanţi, precum şi a răspunsului consolidat oferit la cele peste 200 de solicitări de clarificări formulate.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E un mare pas înainte pe care am reuşit să îl facem, la finalul unei proceduri extrem de laborioase. Am reuşit, astfel, să avansăm semnificativ în direcţia definitivei rezolvări a problemei deşeurilor din judeţ”.

Ofertele pot fi depuse până în data de 13 martie 2020, ora 12.00, la sediul ADI Eco-Metropolitan Cluj, B-dul 21 Decembrie nr. 108, Registratură, camera nr. 1.

Durata de implementare a contractelor este de 10 ani, de la data semnării lor, ofertanţii putând opta pentru unul sau mai multe loturi, la finalul procedurii urmând să existe maxim trei operatori de salubritate pentru întreg judeţul. De asemenea, în conformitate cu documentaţia tehnică, câştigătorul fiecărui lot va avea sarcina de a opera, în acelaşi timp, şi staţia de transfer din aria proprie, deşeurile urmând a fi, ulterior, transportate la Centrul de Management Integrat al Deşeurilor.

Reamintim faptul că licitaţia pentru concesionarea serviciilor de colectare şi transport al deşeurilor de pe teritoriul judeţului Cluj a fost realizată distinct, pe trei loturi diferite:

• Lotul 1: Zona 1 Cluj-Napoca, plus alte 30 de comune şi Zona 2 Huedin, la care se adaugă alte 13 comune;
  • Lotul 2: Zona 3 Mihai Viteazu, plus alte 12 comune şi municipiile Turda şi Câmpia-Turzii;
  • Lotul 3: Zona Gherla, plus alte 19 de comune şi municipiul Dej.

Valoarea totală estimată a contractelor de delegare pentru cele trei loturi este de 820.915.345,22 lei fără T.V.A..

27 februarie 2020