A început recepţia lucrărilor de închidere a depozitelor de deşeuri de la Turda, Gherla şi Huedin

Ref.: A început recepţia lucrărilor de închidere a depozitelor neconforme de deşeuri de la Turda, Gherla şi Huedin

Consiliul Judeţean Cluj a demarat miercuri, 12 decembrie 2018, procesul de recepţie a lucrărilor de închidere şi ecologizare a depozitelor urbane neconforme de deşeuri de la Turda, Gherla şi Huedin, lucrări finalizate în cursul acestui an.
          „E o etapă extrem de importantă, aceasta având rolul de a certifica faptul că lucrările de execuţie au respectat pe deplin cerinţele impuse, problema primelor trei rampe neconforme de deşeuri fiind, astfel, definitiv rezolvată, cu bani europeni şi fără niciun fel de costuri suplimentare. Recepţia lucrărilor de închidere se va derula distinct, pentru fiecare depozit în parte, procesul urmând să dureze aproximativ şapte zile”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
           Primul dintre cele trei obiective de investţi ce urmează să fie recepţionate de Consiliul Judeţean este depozitul din oraşul Huedin. Comisia de recepţie, formată din angajaţi ai forului judeţean, în calitate de beneficiar, respectiv din reprezentanţi ai administraţiei locale şi ai Inspectoratului de Stat în Construcţii Cluj, s-a deplasat în cursul zilei de miercuri, 12 decembrie a.c., la amplasamentul situat la ieşirea din Huedin, spre Oradea, pentru a constata dacă lucrările de închidere realizate s-au derulat conform condţonalităţilor tehnice impuse de forul administrativ judeţean prin caietele de sarcini.
            În acest context, membrii comisiei de recepţie au analizat la faţa locului modul în care au fost executate lucrările la terasamente, respectiv relocarea, igienizarea şi compactarea deşeurilor, la sistemele de impermeabilizare precum şi cele referitoare la gestionarea levigatului şi a biogazului. De asemenea, comisia a verificat şi felul în care se realizează monitorizarea şi colectarea apelor meteorice dar şi amenajarea platformelor tehnice şi a drumurilor de acces spre depozite, precum şi felul în care s-a realizat împrejmuirea şi construirea porţilor de acces, respectiv realizarea instalaţiilor electrice interioare.
            Lucrările de închidere a depozitelor neconforme din Turda, Gherla şi Huedin au fost executate de către Asocierea Nordconforest S.A., Interdevelopment S.R.L. şi Finara Consult S.R.L. Ordinul de începere a lucrărilor de construcţii a fost emis în luna martie 2017, acestea având ca termen de finalizare luna decembrie 2018. Important de precizat în acest context este faptul că toate lucrările realizate au fost decontate conform devizului proiectului, fără a fi necesare niciun fel de alte cheltuieli suplimentare.
           Reamintim în acest sens faptul că valoarea totală a investţilor, pentru fiecare depozit, este de 2.643.827,88 lei fără TVA pentru Turda, 2.668.291,47 lei fără TVA pentru Gherla şi, respectiv 1.887.522,98 lei fără TVA pentru Huedin. Finanţarea a fost asigurată din Fondul European de Dezvoltare Regională şi Fondul de Coeziune prin Programul Operaţional Sectorial Mediu 2007-2013 şi Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014-2020.
           Închiderea celor trei depozite urbane neconforme de deşeuri s-a realizat în cadrul proiectului “Fazarea proiectului Sistem de Management Integrat al Deşeurilor în Judeţul Cluj”, al cărui obiectiv general este acela de a continua dezvoltarea infrastructurii de gestionare a deşeurilor în vederea eliminării problemelor de mediu şi a celor operaţionale asociate generării şi managementului deşeurilor în judeţul Cluj, în vederea conformării cu prevederile acquis-ului european şi a angajamentelor asumate prin sectorul de mediu.

12 decembrie 2018