A opta edţe a Târgului Produs de Cluj la Dej, în acest week-end

A opta edţe a Târgului Produs de Cluj la Dej, în acest week-end

Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul Asociaţiei Produs de Cluj, organizează în perioada 7-9 iunie 2019 o nouă edţe a evenimentelor desfăşurate sub brandul Produs de Cluj. Organizat în Piaţa Bobâlna din municipiul Dej, târgul va reuni 60 de artizani şi producători locali.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, apreciază că şi de această dată dejenii vor avea parte de un regal meşteşugăresc şi alimentar, partenerii Asociaţiei Produs de Cluj prezenţi la târg fiind recunoscuţi pentru calitatea produselor expuse. În fapt, evenimentul de la Dej prefaţează cel mai mare festival de tradţi şi folclor dintre Tisa, Prut şi Dunăre, Produs de România.
     La manifestarea expozţonală de la Dej vor participa artizani şi mici fermieri clujeni, dar şi invitaţi speciali, membri ai Asociaţiei Produs de Bistriţa Năsăud. Ei vor expune şi vor oferi vizitatorilor produse apicole, uleiuri presate la rece, dulceţuri, sucuri, siropuri şi ceaiuri naturale, turtă dulce, ciocolată şi prăjituri de casă, caşuri şi brânzeturi din lapte de oaie şi de capră, fructe de sezon. De asemenea, artizanii aduc cu ei costume populare din zona Transilvaniei şi accesorii, bijuterii lucrate de mână, ceramică, sticlă artizanală, produse de marochinărie şi jucării din lemn.
     Zilnic, pe scena târgului vor avea loc spectacole folclorice susţinute de artişti şi ansambluri de renume, precum şi de tineri aflaţi pe drumul consacrării. Pentru cei mici vor avea loc activităţi specifice vârstei, un spectacol de magie, iar amatorii de distracţie vor avea la dispozţe un modern parc de distracţii.
     Târgul Produs de Cluj la Dej se va desfăşura între 7 şi 9 iunie, de la ora 10.00 la 22.00, în Piaţa Bobâlna.

7 iunie 2019