Agro Transilvania, locul ideal pentru a cumpara produse agro-alimentare, en gros si en detail

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Mihai Seplecan, a vizitat joi, 29 octombrie 2015, SC Centrul Agro Transilvania S.A. din localitatea Dezmir, una dintre cele mai mari şi mai moderne pieţe agro-alimentare de gros şi en-detail din această parte a ţării, la care forul administrativ judeţean este acţionar majoritar, deţinând 55% din capitalul social.
    În cadrul vizitei, au fost trecute în revistă principalele realizări ale societăţii care administrează piaţa de gros clujeană, fiind evidenţiate provocările prin care aceasta a trecut şi beneficiile finanţărilor europene care au transformat-o, începând din anul 2003, într-una dintre cele mai de succes entităţi de acest gen, atât în ceea ce priveşte standardele practicate şi calitatea serviciilor oferite, cât şi spaţiile de depozitare, sortare şi vânzare existente. Construit după model polonez, Centrul Agro Transilvania şi-a găsit treptat locul şi utilitatea pentru care a fost gândit, dovedindu-şi din plin viabilitatea şi îndeplinindu-şi misiunea, aceea de creare a posibilităţii de desfacere şi comercializare a produselor, în condiţii civilizate, fără intermediari, pentru producătorii agricoli de pe întreg teritoriul judeţului Cluj şi nu numai.
    „Invit pe această cale toţi clujenii să vină la piaţa de gros pentru a găsi o varietate de produse alimentare, fructe şi legume proaspete, la preţuri accesibile, direct de la producători. Este, de altfel, cunoscut faptul că preţurile de aici sunt printre cele mai scăzute din tot judeţul, uneori chiar şi la jumătate faţă de cele practicate în alte pieţe,  motiv pentru care îi îndemn pe toţi clujenii să testeze oferta Centrului Agro, cu atât mai mult cu cât au la dispoziţie şi un mijloc de transport în comun care îi duce chiar până în incinta pieţei”, a declarat Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Mihai Seplecan.
    Întrucât activitatea Centrului AgroTransilvania Cluj S.A. s-a intensificat exponenţial în ultimii ani iar din anul 2010 acesta găzduieşte şi componenta de gros a pieţei IRA din municipiul Cluj-Napoca, managementul societăţii a demarat un amplu program de investiţii, capabil să satisfacă atât cererea clienţilor actuali cât şi a celor potenţiali, prin extinderea spaţiilor de depozitare pentru legume-fructe existente, finalizarea lucrărilor de închidere a spaţiilor de depozitare la „Copertina în aer liber”, amplasarea de panouri termoizolante şi refacerea acoperişului la Copertină, amplasarea de tonete destinate comercializării produselor agroalimentare, etc. Programele de investiţii nu se opresc aici, astfel încât, pentru viitor, Centrul AgroTransilvania îşi propune finalizarea lucrărilor de închidere a Copertinei, continuarea amplasării de tonete pe platforma pieţei agroalimentare, realizarea de noi sectoare de piaţă acoperite destinate comerţului en-gros, pentru protejarea producătorilor, comercianţilor şi a mărfurilor acestora, chiar şi a cumpărătorilor, faţă de manifestările climatice extreme.
    Construit în zona periurbană a municipiului Cluj-Napoca, cu ieşire la DN1, Centrul Agro Transilvania este foarte accesibil cumpărătorilor din municipiul Cluj-Napoca, prin crearea liniei de autobuz – 8L care duce exact până în incinta pieţei, unde există o staţie proprie special amenajată. Piaţa dispune de spaţii totale în suprafaţă de 14100 mp, din care suprafaţa utilă este de nu mai puţin de 7695 de mp, aici existând o hală de marketing cu un volum util de depozitare de peste 9000 de mc în care pot fi depozitate clasic şi la frig diverse produse alimentare, depozite în aer liber în suprafaţă totală de 340 mp, platforme betonate pentru expunere şi depozitare în aer liber în suprafaţă totală de 43000 mp şi spaţii de închiriat pentru depozitare şi comercializare sub copertine în suprafaţă totală de 2208 metri pătraţi. De asemenea, Centrul AgroTransilvania pune la dispoziţia producătorilor şi comercianţilor pachete complete de servicii (refrigerare rapidă, răcire cu fulgi de gheaţă, manipulare/stocare produse cu transpalete electrice sau manuale, spălare, periere, sortare, serviciu închirieri cântare, salubrizare, dezinfectare/dezinsecţie/deratizare), utilaje moderne (linie automată multifuncţională pentru spălare, periere, sortare, cântărire produse vegetale, tunel de coacere pentru produse vegetale), spaţii de parcare păzite, spaţii pentru birouri dotate cu acces la internet şi telefon-fax, monitorizarea perimetrului cu sistem de supraveghere video, sprijin şi consultanţă din partea personalului calificat al Centrului Agro Transilvania Cluj, etc.

29.10.2015