Ambasadoarea Suediei la București, în vizită la Consiliul Județean Cluj

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Ambasadoarea Suediei la București, în vizită la Consiliul Județean Cluj

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Vákár István, a primit vineri, 16 iunie a.c., vizita Excelenței Sale, doamna Therese Hydén, Ambasadoarea Suediei la București. Oficialul străin a fost însoțit de către domnul Carl Widell, Consul Onorific al Suediei la Cluj.

Vákár István, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj: „Am profitat de această întrevedere pentru a sublinia punctele forte ale Clujului și a prezenta tot ceea ce are mai bun și mai frumos de oferit. Ne dorim ca relațiile de colaborare româno-suedeze să se dezvolte în cât mai multe domenii, astfel încât schimbul de informații, cunoștințe și expertiză să fie în beneficiul ambelor părți.

În cadrul întâlnirii ce a avut loc la sediul forului administrativ județean vicepreședintele Vákár a realizat o prezentare complexă a unora dintre cele mai importante proiecte ale instituției. În acest sens, s-a discutat atât despre edificarea unicului Centru de Transplant Multiorgan din țară și din Europa de sud-est, construirea Spitalului Pediatric Monobloc, primul spital pediatric în sistem integrat edificat de la zero, după Revoluție, de către o autoritate publică din România, cât și despre modernizarea, reabilitarea și întreținerea infrastructurii rutiere județene. De asemenea, oaspeților străini le-au fost comunicate date și despre Spitalul Regional de Urgență Cluj, proiect implementat prin Ministerul Sănătății.
Totodată, printre subiectele de discuție s-au numărat și oportunitățile oferite de Parcurile Industriale Tetarom și multiplele facilităţi pe care acestea le oferă agenților economici, Aeroportul Internațional „Avram Iancu” și planurile  de dezvoltare a acestuia, dar și instituțiile culturale din subordinea Consiliului Județean.
Nu în ultimul rând, domnul vicepreședinte Vákár a vorbit și despre Centrul de Management Integrat al Deșeurilor și procesul de colectare, transport, tratare și depozitare a deșeurilor, precum și despre proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județele Cluj și Sălaj, câștigat și implementat de Compania de Apă „Someș” S.A.
La rândul său, Excelența Sa și-a exprimat dorința de a afla cât mai multe informații despre tot ceea ce înseamnă județul Cluj și, considerând Clujul fereastra României către Europa, a fost interesată de identificarea unor oportunități de colaborare în domeniile de interes reciproc, în special în sectorul dezvoltării sustenabile.

16 iunie 2023