Au demarat lucrările de întreţinere pe drumul judeţean 103G Tureni, o rută alternativă spre Cheile Turzii. Acestea se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic

Acestea se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic

Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean 103G, pe sectorul cuprins între localitatea Tureni şi intersecţia cu drumul judeţean 107L (podul peste autostrada A3), o serie de lucrări de întreţinere ce se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:Scopul acestor lucrări este de a asigura cele mai bune condţi de circulaţie pe această rută alternativă spre obiectivul turistic Cheile Turzii. Avantajele sunt multiple, această rută permite evitarea drumului naţional 1 şi a traficului rutier din municipiul Turda”.

În această fază se execută, concomitent, mai multe tipuri de lucrări constând în reparaţii la calea de rulare, plombări, burduşiri, realizarea de şanţuri, aducerea la profil a acostamentelor, realizarea de casete în vederea lărgirii căii de rulare, în anumite zone, precum şi alte lucrări pregătitoare în vederea turnării stratului de asfalt.
Pentru completa finalizare a investţei vor mai fi executate lucrări de completare a acostamentelor cu piatră spartă, precum şi marcaje rutiere.

13 noiembrie 2020