Au demarat lucrările pe drumul judeţean 109A (DJ 108B) „“ Ciubăncuţa „“ Ciubanca „“ limită Sălaj

Au demarat lucrările pe drumul judeţean 109A (DJ 108B) – Ciubăncuţa – Ciubanca – limită Sălaj

Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean 109A (DJ 108B) – Ciubăncuţa – Ciubanca – limită cu judeţul Sălaj lucrări de întreţinere curentă şi periodică. Acestea vizează un sector în lungime de 8,8 kilometri cuprins între pozţile kilometrice 48+500 şi 57+300.
     De asemenea, pe sectorul de drum cuprins între kilometrul 56+000 şi kilometrul 57+300, cel care face legătura directă cu judeţul Sălaj, lucrările de întreţinere se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Importanţa lucrărilor e dată de faptul că acestea vor contribui esenţial la asigurarea unei legături directe şi rapide între judeţele Cluj şi Sălaj, cu efecte pozitive în ceea ce priveşte dezvoltarea economico-socială la nivel regional”.
     Lucrările vor consta în plombări, tratarea burduşirilor, realizarea de casete în vederea lărgirii căii de rulare, reprofilarea drumului cu cilindrare cu adaos de balast, realizarea de şanţuri şi acostamente, completarea de acostamente, curăţarea şanţurilor şi a rigolelor, desfundarea podeţelor, tăierea lăstărişului din vecinătatea căii de rulare, montarea de parapeţi în zonele unde situaţia impune acest lucru, aşternere de strat de balast stabilizat şi aşternere de covor asfaltic.
      În această fază se execută realizarea de casete în vederea lărgirii căii de rulare pe anumite sectoare şi tăieri de lăstăriş şi vegetaţie din vecinătatea căii de rulare.
      Nu în ultimul rând, pentru completa finalizare a lucrărilor vor mai fi realizate lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră.

14 aprilie 2020