Ref.: Au fost emise certificatele de urbanism pentru extinderea alimentării cu apă potabilă în satele Călăţele Pădure şi Dealul Negru

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat certificatele de urbanism necesare elaborării documentaţiilor de autorizare a extinderii alimentării cu apă potabilă în satele Călăţele Pădure şi Dealul Negru, comuna Călăţele.
     „E un nou pas, extrem de important, pentru dezvoltarea acestei comune, inclusiv din punct de vedere turistic. După finalizarea lucrării, componenta de reţea nou creată va fi preluată şi integrată de către Compania de Apă Someş în sistemul public judeţean de distribuţie, astfel încât calitatea apei de care vor avea parte noii beneficiari să fie cât mai ridicată”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     În ceea ce priveşte localitatea Călăţele Pădure, proiectul prevede extinderea conductei de apă de la cele trei izvoare-sursă aflate în amonte până la cuplarea cu conducta publică ce alimentează satul. În lungime de 1.350 de metri, reţeaua extinsă va fi prevăzută cu un rezervor din fibră de sticlă de 40 de mc, bazine de colectare pentru fiecare dintre cele trei izvoare, cămine de vană, hidranţi supraterani, etc.
     Referitor la satul Dealul Negru, primăria comunei Călăţele a solicitat extinderea reţelei de apă către cetăţenii care în prezent nu au acces la acest serviciu edilitar centralizat. Conform specificului localităţii, extinderea reţelei se va realiza pe două tronsoane, în lungime totală de circa 2.550 de metri, cuplarea la conducta publică de apă existentă pe drumul principal urmând a fi realizată prin intermediul unor cămine de vane optim dimensionate.
     Proiectate în concordanţă cu normativele tehnice solicitate de operatorul regional – Compania de Apă „Someş” S.A., ambele investţi vor fi astfel implementate încât să permită, în viitor, extinderea reţelei de distribuţie, după necesitate, în funcţie de dezvoltarea localităţilor şi a creşterii consumului de apă.

12 noiembrie 2018