Au fost finalizate lucrările de asfaltare a tronsonului Vultureni „“ Chinteni situat pe drumul judeţean 109A

Ref.: Au fost finalizate lucrările de asfaltare a tronsonului Vultureni – Chinteni situat pe drumul judeţean 109A

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat lucrările de asfaltare a tronsonului Vultureni – Şoimeni – Băbuţiu – Deuşu – Chinteni situat pe drumul judeţean 109A.
     „Finalizarea acestei asfaltări generează numeroase beneficii pentru participanţii la trafic şi pentru locuitorii din zonă, cu atât mai mult cu cât acest drum ce asigură accesul la municipiul reşedinţă de judeţ şi la zona metropolitană este tranzitat zilnic de un număr semnificativ de maşini”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     Lucrările au vizat un sector de drum în lungime de aproximativ 17,5 kilometri, de la kilometrul 10+200, respectiv intrarea în localitatea Chinteni, până la kilometrul 27+625 din Vultureni, la intersecţia cu drumul judeţean DJ 109.
     În vederea verificării conformităţii lucrărilor, respectiv a grosimii şi consistenţei stratului de asfalt, au fost preluate carote de către un laborator specializat.
     Totodată, pentru completa finalizare a lucrărilor urmează a fi executate şi operaţiuni de completare a acostamentelor, realizarea de şanţuri de pământ şi înlocuirea podeţelor la unele drumuri laterale.

2 noiembrie 2018