Au fost finalizate lucrările de asfaltare pe drumul judeţean 103G Tureni, o rută alternativă spre Cheile Turzii

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat asfaltarea sectorului cuprins între localitatea Tureni şi intersecţia cu drumul judeţean 107L (podul peste autostrada A3), sector situat pe drumul judeţean 103G.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:Prin intermediul lucrărilor recent încheiate am reuşit să asigurăm condţi optime de circulaţie pe această rută alternativă de acces spre unul dintre cele mai vizitate obiective turistice din judeţ, Cheile Turzii. Avantajele pe care asfaltarea acestui drum le oferă sunt multiple, legate în primul rând de evitarea drumului naţional 1 şi a traficului rutier din municipiul Turda”.

Anterior aşternerii de covor asfaltic au fost executate lucrări constând în reparaţii la calea de rulare, plombări, burduşiri, realizarea de şanţuri, aducerea la profil a acostamentelor, realizarea de casete în vederea lărgirii căii de rulare, în anumite zone, precum şi alte lucrări pregătitoare în vederea turnării stratului de asfalt.
Pentru completa finalizare a investţei vor mai fi executate lucrări de completare cu piatră spartă a acostamentelor, realizarea de timpane la podeţe, precum şi marcaje rutiere.

20 noiembrie 2020