Au fost finalizate noi etape importante în procesul de edificare a Spitalului Pediatric Monobloc

INFORMARE DE PRESĂ

Consiliul Judeţean Cluj a recepţionat studiile topografic şi cadastral, geotehnic şi dendrologic pentru amplasamentul pe care va fi construit Spitalul Pediatric Monobloc.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Ritmul în care se derulează aceste etape premergătoare construcţiei propriu-zise e foarte bun. Am luat toate măsurile necesare pentru ca viitorul Spital Pediatric Monobloc să respecte pe deplin normativele în vigoare iar edificarea lui să se realizeze în condţi de deplină siguranţă.”

Serviciile prestate de către societăţile câştigătoare ale contractelor au costat în întocmirea documentaţiilor topografice şi cadastrale, alături de alte studii specifice.
Etape parcurse până acum în vederea construirii noului Spital Pediatric:
     1. Consiliul Judeţean a intrat în posesia terenului în suprafaţă de cca. 17 ha pe care va fi construit spitalul printr-o lege adoptată de către Parlament  în procedură de urgenţă;
     2. La finalul lunii septembrie a.c., preşedintele Alin Tişe şi rectorul USAMV, domnul Cornel Cătoi, au semnat protocolul de predare-primire a terenului;
     3. În urma discuţiilor purtate de preşedintele Consiliului Judeţean cu ministrul fondurilor europene, noul spital pediatric a fost inclus în lista de investţi strategice din domeniul medical;
     4. Construirea noului spital pediatric din Cluj a fost inclusă şi în Planul Regional privind serviciile de sănătate din Regiunea Nord-Vest.

14 octombrie 2020