Au fost semnate contractele pentru colectarea şi transportul deşeurilor din municipiile Turda, Câmpia-Turzii, Dej şi din cele 32 de comune limitrofe

Miercuri, 2 decembrie 2020, a avut loc semnarea contractelor privind colectarea şi transportul deşeurilor de pe teritoriul municipiilor Turda, Câmpia-Turzii şi Dej, precum şi din cele 32 de comune din proximitatea acestora: Valea Ierii, Băişoara, Iara, Petreştii de Jos, Sănduleşti, Mihai Viteazu, Moldoveneşti, Călăraşi, Luna, Viişoara, Tritenii de Jos, Ceanu Mare, Ploscoş, Recea-Cristur, Corneşti, Iclod, Sic, Ţaga, Buza, Sânmărtin, Fizeşu Gherlii, Aluniş, Bobâlna, Jichişu de Jos, Mintiu Gherlii, Unguraş, Căşeiu, Câţcău, Chiuieşti, Cuzdrioara, Mica şi Vad.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:Odată cu semnarea acestor contracte intrăm într-o cu totul altă etapă în ceea ce priveşte gestionarea deşeurilor, o etapă mult mai eficientă, mai prietenoasă cu mediul şi, cel mai important, în care costurile aferente acestor servicii scad semnificativ pentru clujeni”.

În urma derulării licitaţiei publice aferente delegării serviciilor de salubrizare, contractele de servicii aferente Loturilor 2 şi 3 au fost semnate cu S.C. Supercom SA, câştigătorul licitaţiei. În valoare de 139.563.089,07 lei pentru Lotul 2 şi, respectiv, de 134.004.396,78 lei pentru Lotul 3,  contractele au fost încheiate pentru o perioadă de 10 ani.
Urmare a semnării acestor contracte, locuitorii din Turda, Câmpia-Turzii, Dej şi din cele 32 de comune limitrofe vor achita pentru colectarea şi transportul deşeurilor tarife semnificativ mai mici comparativ cu cele actuale, după cum urmează:
Lotul 2: Turda – Câmpia Turzii
Mediul Urban/ persoană/ lună: 5,57 lei