Au început lucrările de alimentare cu apă a localităţii Gârbău

Au început lucrările de alimentare cu apă a localităţii Gârbău

Marţi, 6 aprilie a.c., au început lucrările de execuţie din cadrul contractului ce prevede ”extinderea reţelei de alimentare cu apă în localitatea Gârbău, comuna Gârbău, judeţul Cluj“.
Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Am redirecţionat pentru extinderea reţelei de apă din Gârbău aproximativ jumătate de milion de lei din redevenţa şi impozitul pe profit datorate de Compania de Apă Someş Consiliului Judeţean, astfel încât toţi locuitorii de aici să beneficieze de o apă potabilă de cea mai bună calitate. Vom urmări îndeaproape progresul lucrărilor, pentru ca acestea să fie finalizate până la începutul lunii iunie 2021”.
Lucrările constau în realizarea a cca. 1,6 km de reţea de distribuţie a apei potabile şi, respectiv, a 70 de branşamente la imobile.
Extinderea acestei reţele de apă va contribui la îmbunătăţirea stării de sănătate şi a confortului populaţiei, prin furnizarea unei ape certificate şi verificate, în regim continuu.
Valoarea totală a investţei este de 451.263 de lei, banii fiind asiguraţi din Fondul de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare (IID) constituit de Consiliul Judeţean Cluj şi Compania de Apă „Someş” S.A. în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

6 aprilie 2021