Au început lucrările de reabilitare şi modernizare pe Drumul Bistriţei

Au început lucrările de reabilitare şi modernizare pe Drumul Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj aduce la cunoştinţa participanţilor la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că lucrările la Drumul Bistriţei au început prin reabilitarea şi modernizarea sectorului de drum Lot 2: DJ 109 Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj, de la km 20+786 la km 31+976, parte a proiectului cu finanţare europeană care vizează Traseul Regional Transilvania de Nord.
     În această fază, lucrările constau în defrişări masive ale zonelor situate în vecinătatea căii de rulare, execuţia de şanţuri de pământ şi alte lucrări pregătitoare la sistemul rutier în vederea trecerii la etapele de lucrări complexe ce vor viza accesul la proprietăţi, poduri, podeţe şi fundaţia drumului. Lucrările se desfăşoară începând dinspre limita cu judeţul Sălaj spre intersecţia cu drumul judeţean DJ 109A, pe direcţia Aşchileu.
     Reamintim în acest context faptul că proiectul de investţi finanţat din fonduri europene este unul complex şi de mare anvergură care presupune lucrări în profunzimea drumului, ce încep de la fundaţie şi se vor finaliza prin aşternerea de covor asfaltic în două straturi, binder şi strat de uzură.
     Lucrările sunt executate de Asocierea Dacia Asphalt SRL – Dacia Faber SRL, valoarea acestora fiind de 23.722.413,43 lei, fără TVA. Toate operaţiunile se execută exclusiv în condiţii meteorologice favorabile, calitatea acestora fiind permanent verificată de reprezentanţii Consiliului Judeţean Cluj şi de diriginţii de şantier din cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat al Judeţului Cluj.

20 martie 2019