Au început lucrările pe drumul judeţean 103M Vâlcele „“ Rediu – Aiton

Au început lucrările pe drumul judeţean 103M Vâlcele – Rediu – Aiton

În cadrul programului de lucrări ce vizează îmbunătăţirea infrastructurii rutiere a judeţului, Consiliul Judeţean Cluj a demarat pe drumul judeţean DJ 103M Vâlcele – Rediu – Aiton o serie de lucrări de întreţinere curentă şi periodică, pe sectoare. Acestea vizează un tronson de drum în lungime totală de 8,1 kilometri, de la kilometrul 0+000 până la kilometrul 8+100.
     În această fază se execută lucrări de reprofilare a platformei drumului în vederea aşternerii stratului de balast stabilizat cu ciment şi realizarea de şanţuri. De asemenea, urmează a fi realizate lucrări constând în completarea de acostamente, curăţarea şanţurilor şi a rigolelor, desfundarea podeţelor, cosirea vegetaţiei şi tăierea lăstărişului din apropierea căii de rulare. Totodată, lucrările de întreţinere se vor finaliza cu realizarea de covor bituminos.
     Lucrările pe acest sector de drum judeţean au drept scop asigurarea unei circulaţii normale şi în condiţii de siguranţă, oferind locuitorilor din zonă un acces rapid către drumul naţional DN 1, pe direcţia Vâlcele, sau către Centura ocolitoare şi municipiul Cluj-Napoca, pe direcţia Aiton – Gheorgheni (DJ 103G).

21 martie 2019