Au început lucrările pe drumul judeţean 161B Călăraşi „“ Călăraşi Gară

Au început lucrările pe drumul judeţean 161B Călăraşi – Călăraşi Gară

Consiliul Judeţean Cluj aduce la cunoştinţa participanţilor la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că, în cadrul programului de lucrări ce vizează îmbunătăţirea infrastructurii rutiere a judeţului, pe drumul judeţean DJ 161B Călăraşi – Călăraşi Gară au început o serie de lucrări de întreţinere.
     Până în acest moment s-au executat deja lucrări de reprofilare a platformei drumului în vederea aşternerii stratului de balast stabilizat cu ciment şi se află în plină desfăşurare realizarea de şanţuri precum şi lucrări de înlocuire a podeţelor. De asemenea, mai sunt prevăzute lucrări constând în completarea de acostamente, aducerea la profil a acostamentelor, curăţarea şanţurilor şi a rigolelor. Lucrările de întreţinere vor fi finalizate cu aşternerea stratului de balast stabilizat şi realizarea de covor bituminos.
     Scopul lucrărilor care se derulează pe acest sector de drum judeţean îl reprezintă, în principal, asigurarea unei circulaţii normale şi în condiţii de siguranţă. Totodată, urmare a finalizării acestora locuitorii din zonă vor avea asigurat un acces facil pe drumul judeţean DJ 161B, pe direcţia Călăraşi – Bogata, către cel mai important oraş din acest areal, municipiul Turda.

28 martie 2019