Audiențe în teritoriu, la Săndulești

Audiențe în teritoriu, la Săndulești

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

COMUNICAT DE PRESĂ

Conducerea Consiliului Județean Cluj continuă seria întâlnirilor cu cetățenii din județ

Președintele Alin Tișe a susținut audiențe în Săndulești

Președintele și vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnii Alin Tișe și Marius Mînzat, însoțiți de consilieri județeni și de reprezentanți ai instituțiilor cu competențe în dezvoltarea infrastructurii din zona rurală, s-au întâlnit joi, 12 mai 2022, cu cetățenii din comuna Săndulești.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean: „Cetățenii din Săndulești au apreciat implicarea instituției pe care o conduc în reabilitarea infrastructurii critice din comună, în special cea a drumului județean 103G. Din păcate, odată cu creșterea vitezei de deplasare s-a înmulțit și numărul de accidente, motiv pentru care, împreună cu direcția noastră de resort, vom încerca să identificăm cele mai bune soluții pentru creșterea siguranței de deplasare pe acest drum, atât în calitate de pieton, cât și de conducător auto”.

Printre problemele semnalate de cetățenii prezenți au fost cele legate de modul în care au fost stabilite unele trasee turistice din zona ariei naturale protejate „Cheile Turzii” și care ar încălca proprietăți aparținând unor persoane private. În acest sens, domnul Alin Tișe, va dispune o întâlnire cu reprezentanți ai Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate și ai Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, pentru rezolvarea acestor probleme.

De asemenea, având în vedere creșterea populației școlare din comuna Săndulești, președintele Consiliului Județean Cluj se va implica în materializarea proiectului de extindere a școlii primare din localitate, prin construcția a două noi clase suplimentare.

Următoarea întâlnire programată cu cetățenii județului va avea loc în data de 19 mai, la Panticeu.

13 mai 2022