Aviz favorabil pentru edificarea celui de-al V-lea Parc Industrial TETAROM

Ref.: Aviz favorabil pentru edificarea celui de-al V-lea Parc Industrial TETAROM

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a aprobat emiterea avizului de oportunitate favorabil în vederea elaborării Planului Urbanistic Zonal (PUZ) aferent introducerii în intravilan a imobilului-teren pe care va fi edificat viitorul Parc Industrial TETAROM V.
            „Construirea celui de-al cincilea parc industrial Tetarom va avea un efect semnificativ, direct şi imediat asupra dezvoltării părţii de sud a judeţului, care va beneficia astfel de noi  locuri de muncă stabile şi bine-plătite. Ne dorim ca dezvoltarea economică şi socială a judeţului să se realizeze într-o manieră echilibrată şi sustenabilă, motiv pentru care vom face tot ceea ce ţine de noi pentru a atragere cât mai mulţi investitori în viitorul parc industrial Tetarom V”, a declarat domnul preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
            Conform contractului de asociere încheiat în vara acestui an cu unităţile administrativ-teritoriale Luna şi Câmpia Turzii, Consiliul Judeţean Cluj şi Tetarom S.A. au convenit să demareze împreună un nou proiect de investţi care să vină în întâmpinarea investitorilor români şi străini dornici să-şi maximizeze potenţialul de business în judeţul Cluj.
            În acest sens, terenul pe care se va construi TETAROM V are o suprafaţă de 115 ha şi se află în intravilanul comunei Luna, amplasamentul fiind situat în imediata vecinătate a traseului autostrăzii A3 Braşov–Târgu-Mureş–Cluj–Oradea.
            Urmare a introducerii acestuia în intravilan, imobilul-teren, care în prezent e liber de construcţii, va avea o funcţiune de zonă destinată strict activităţilor economice cu caracter industrial. Indicatorii urbanistici trasaţi în noul PUZ vor respecta prevederile legale referitoare la distanţa viitoarelor imobile faţă de limitele de proprietate. De asemenea, la recepţionarea imobilului, amplasamentul va trebui să beneficieze de o infrastructură funcţională, respectiv utilităţi, căi de acces şi spaţii publice conexe precum parcări auto, staţie pentru transportul în comun, etc.
            În conformitate cu prevederile Contractului de asociere cu cele două UAT-uri clujene, Consiliul Judeţean Cluj va finanţa realizarea Parcului Industrial Tetarom V prin aportul în natură la capitalul social al societăţii Tetarom S.A. De asemenea, comuna Luna va participa şi ea la majorarea capitalului social al Tetarom S.A. cu aportul în natură al terenului, la valoarea stabilită în baza unui raport de evaluare. Nu în ultimul rând, municipiul Câmpia Turzii s-a angajat să finanţeze, direct şi indirect, realizarea unei investţi de tip „spin-off”, respectiv va crea o nouă linie de transport public de persoane care să lege municipiul de parcul industrial.
            Reamintim faptul că decizia realizării unui nou parc industrial în partea de sud a judeţului a fost luată atât ca urmare a interesului ridicat al investitorilor pentru inţerea sau dezvoltarea de afaceri în zonă, cât şi a dorinţei Consiliului Judeţean de a impulsiona dezvoltarea acesteia. În acest context, obiectivele urmărite de Consiliul Judeţean prin edificarea Tetarom V, respectiv stimularea investţilor, sprijinirea cercetării ştiinţifice şi tehnologice, impulsionarea dezvoltării regionale şi dezvoltarea IMM-urilor, vor contribui esenţial la  transformarea zonei sudice a judeţului într-un important pol de creştere economică.

22 noiembrie 2018