Ref.: Campanie de informare derulată de Compania de Apă Someş privind obligativitatea constituirii Asociaţiilor de Proprietari

Ca urmare a intrării în vigoare, la data de 28 septembrie a.c., a Legii nr. 196 din 20 iulie 2018 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor, au fost introduse noi obligaţii legale atât pentru condominii, cât şi pentru operatorii de servicii de alimentare cu apă şi canalizare.
     Astfel, potrivit legii, asigurarea serviciului de alimentare cu apă şi canalizare se poate realiza de către operatori numai dacă la nivelul condominiului există o Asociaţie de Proprietari constituită în condţile legii sau dacă aceasta se constituie în termen de 180 de zile de la intrarea în vigoare a legii. În consecinţă, începând cu data de 31 martie 2019 CASSA nu va mai putea asigura furnizarea apei, respectiv prestarea serviciului de canalizare, condominiilor în care nu s-au constituit Asociaţii de Proprietari cu personalitate juridică.
     În acest context, având în vedere necesitatea de a putea presta în continuare aceste servicii esenţiale cum sunt alimentarea cu apă potabilă şi canalizare, în beneficiul tuturor celor interesaţi, Compania de Apă Someş S.A., societate al cărei acţionar majoritar este Consiliul Judeţean Cluj, a demarat o campanie publică de informare şi conştientizare, solicitând tuturor celor care nu s-au constituit încă în asociaţii de proprietari cu personalitate juridică să facă acest lucru în cel mai scurt timp posibil.
     În prezent, aria deservită de operatorul regional de apă şi canalizare Compania de Apă Someş S.A. cuprinde nu mai puţin de 238 de localităţi, respectiv opt municipii şi oraşe precum şi 230 de localităţi rurale din judeţele Cluj (154), Sălaj (75) şi Mureş (loc. Valea Largă), cu o populaţie totală deservită de cca. 711.000 de locuitori.

29 octombrie 2018