Câştigătorii celei de-a XXXIV-a edţi a Festivalului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”

Ref.: Câştigătorii celei de-a XXXIV-a edţi a
Festivalului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”

Duminică, 25 noiembrie 2018 la sediul Muzeului Memorial ,,Octavian Goga” din Ciucea, a avut loc cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”.
     Ediţía din acest an a fost dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri şi omagierii ,,poetului pătimirii noastre” Octavian Goga, care şi-a dedicat viaţa şi creaţia literară apărării drepturilor românilor din Transilvania şi a militat activ în favoarea intrării României în Primul Război Mondial alături de puterile Antantei, a eliberării provinciilor româneşti aflate sub ocupaţie străină şi a desăvârşirii unităţii statale.
     Manifestarea culturală a fost organizată de Muzeul Memorial ,,Octavian Goga” instituţie publică de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor – Filiala Cluj şi Şcoala Populară de Arte ,,Tudor Jarda” Cluj.
      Programul a debutat cu premierea câştigătorilor edţei din acest an a Concursului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”, prin acordarea de premii de către Muzeul Memorial ,,Octavian Goga” constând în publicaţii şi obiecte promoţionale ale muzeului. Dl.Victor Cubleşan, Director al Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi preşedinte al Juriului Concursului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”, ediţia 2018, a făcut o scurtă prezentare a concursului şi a criteriilor de deliberare asupra textelor primate, urmată de alocuţiuni ale domnilor Constantin Măruţoiu şi Ioan – Pavel Azap. La edţa din acest an au participat 39 de concurenţi din 9 judeţe şi s-au acordat următoarele premii şi menţiuni:
     Premiile pentru poezie ,,Octavian Goga”

• Ionela Cacuci

• Sorin Valentin Chiperi

• Dan Florea

• Gabriel Nicolae Mihăilă

• Filip Orzan

Menţiunile pentru poezie ,,Octavian Goga”

• Iris Roberta Kiraly

• Adriana Lăcătuş

• Sfârlea Monica Elena

• Luminiţa Zaharia

Festivitatea de premiere a fost urmată de un program artistic şi poetic dedicat celebrării Centenarului Marii Uniri, realizat de Şcoala Populară de Arte ,,Tudor Jarda” Cluj, prieteni şi colaboratori consacraţi ai Muzeului Memorial ,,Octavian Goga”. Programul prezentat de către prof. Mihai Ghircoiaş, a abordat un repertoriu liric şi poetic deosebit, interpretat de experţi ai Şcolii Populare de Arte ,,Tudor Jarda” Cluj, dintre care-i amintim pe doamna Olga Bordaş la pian, actorul Petre Băcioiu şi cursanţi ai claselor de canto, chitară clasică şi pian. Ca şi în anii precedenţi, prietenă fidelă şi admiratoare a muzeului nostru, poeta Minerva Chira ne-a oferit un moment poetic din creaţia sa.
     Edţa din acest an a Festivalului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga” s-a încheiat cu vernisarea expozţei ,,Eroii noştri”, expozţe cu lucrări de artă plastică şi documente, închinaţă memoriei înaintaşilor care au luptat în Primul Război Mondial şi celor care au participat la înfăptuirea Marii Uniri.

26 noiembrie 2018