Cheile Turzii beneficiază de patru poduri complet reabilitate

Rezervaţia Naturală Cheile Turzii beneficiază de patru poduri complet reabilitate

Lucrările de reparaţii la cel de-al IV-lea pod din Rezervaţia Naturală ,,Cheile Turzii”, peste râul Hăşdate, în amontele defileului, în apropierea intrării dinspre localitatea Petreştii de Jos au fost finalizate sâmbătă seara, în urma unor acţiuni comune ale Serviciului Public Salvamont-Salvaspeo Cluj, serviciu public de interes judeţean care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj şi ale Inspectoratului General de Aviaţie, cu participarea Unităţii Speciale de Aviaţie Cluj Napoca din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Premiera a constat în folosirea elicopterului din dotarea Inspectoratului General de Aviaţie din Ministerul Afacerilor Interne în transportarea şi amplasarea pe pozţe a infrastructurii metalice a podului de peste râul Hăşdate. Dificila operaţiune s-a finalizat cu succes şi în siguranţă pentru toţi participanţii.

În urma acţiunii de la finele săptămânii trecute, toate cele patru poduri de peste râul Hăşdate au structură de susţinere metalică. Totodată, la intrarea în Rezervaţia Naturală ,,Cheile Turzii” dinspre localitatea Petreştii de Jos, se află în curs de autorizare construirea unui nou pod peste râul Hăşdate – cel de-al V-lea, punte ce va face legătura între cele două trasee turistice de creastă – cel drept şi cel stâng – de deasupra defileului.

21 octombrie 2019