Cinci spitale clujene aflate în prima linie a luptei cu Covid au fost dotate cu nebulizatoare

COMUNICAT DE PRESĂ

Miercuri, 30 decembrie a.c, la sediul Consiliului Judeţean Cluj a avut loc ceremonia publică de donare a cinci nebulizatoare medicale spitalelor clujene aflate în linia I a luptei contra virusului Sars-Cov-2.

Cele cinci unităţi sanitare care vor beneficia de noile echipamente de dezinfecţie sunt Spitalul de Boli Infecţioase, Spitalul de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”, Spitalul de Recuperare, Spitalul de Urgenţă pentru Copii, aflate sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj precum şi Spitalul Municipal, subordonat Consiliului Local.

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Vakar Istvan: „Este extrem de îmbucurătoare această donaţie de nebulizatoare, create special pentru a ajuta unităţile medicale Covid în tratarea şi protejarea pacienţilor. La fel de îmbucurător e şi faptul că este un produs 100% românesc iar o mare parte din componentele acestor aparaturi de ultimă generaţie sunt produse chiar aici, la Cluj”.

În valoare totală de 15.000 de euro, echipamentele au fost oferite spitalelor de către compania românească BND Cons.

Nebulizatoarele „Cube Atomizers” înglobează tehnologie de top şi pot dezinfecta spaţii de până la 100.000 mc la o singură dispersie. Produs şi patentat în România, acest echipament este utilizat în spaţii mari pentru a dezinfecta aeromicroflora şi suprafeţele care necesită o dezinfecţie rapidă.

30 decembrie 2020