CJ Cluj a avizat prelungirea valabilităţii PUG-urilor a 49 de comune

Ref.: Consiliul Judeţean a avizat prelungirea valabilităţii PUG-urilor a nu mai puţin de 49 de comune clujene

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a transmis unui număr de 49 de comune clujene documentaţia necesară în vederea aprobării prelungirii valabilităţii Planurilor Urbaniste Generale proprii care sunt pe cale să expire în data de 30 decembrie a.c.
            „Am transmis tuturor primăriilor din judeţ cărora le expiră PUG-urile la sfârşitul anului documentele necesare în vederea prelungirii valabilităţii până la finalul anului 2020. Vom continua să sprijinim primăriile în acest demers întrucât inţerea de noi proiecte de dezvoltare locală sau de investţi este strâns legată de existenţa acestor documente urbanistice, valabile”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
            În acest sens, până la data de 29 decembrie 2018, un număr de 45 de comune clujene vor trebui să aprobe prelungirea valabilităţii documentaţiei urbanistice vizate. De asemenea, un număr de patru comune sunt nevoite să aprobe atât prelungirea valabilităţii actualelor PUG-uri cât şi inţerea demersurilor de elaborare/actualizare a acestei documentaţii, având în vedere faptul că până la această dată nu au fost încheiate contracte de servicii de proiectare cu un operator de profil. În ambele cazuri, pentru operativitatea trecerii acestui demers prin şedinţă de consiliu local, Consiliul Judeţean a elaborat şi le-a transmis celor 49 de primării o propunere de proiect de hotărâre-model care să fie folosită în acest context.
             Potrivit legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, toate localităţile din România trebuie să deţină planuri urbanistice generale şi regulamente locale de urbanism. Activitatea de elaborare a P.U.G.-urilor reprezintă o activitate continuă, acest tip de document având un termen de valabilitate de 5-10 ani, cu excepţia cazurilor în care s-au produs efecte cu impact puternic asupra dezvoltării localităţii (modificarea limitei administrativ-teritoriale, prevederea unor noi obiective de interes naţional – autostrăzi, căi ferate, obiective de utilitate publică cu impact major, dezastre naturale, etc.), caz în care actualizarea se poate face înainte de expirarea termenului prevăzut.
            În lipsa prelungirii valabilităţii actualelor PUG-uri, investţile pe care comunele doresc să le demareze în raza administrativă a unităţii lor teritoriale ar fi mult îngreunate, respectiv încetinite. Marea majoritate a primăriilor clujene au inţat demersurile de actualizare a acestor documente beneficiind de finanţare prin Consiliul Judeţean Cluj, în valoare totală de aproximativ 3,4 milioane de lei, în ultimii trei ani.
            În prezent, forul administrativ judeţean îndeplineşte rolul de structură de specialitate în domeniul urbanismului pentru 74 de comune din judeţul Cluj şi are încheiate convenţii pentru emiterea autorizaţiilor de construire şi a certificatelor de urbanism cu nu mai puţin de 60 de UAT-uri.

Biroul de presăz
  3 decembrie 2018