CJ Cluj va introduce canalizare în localitatea Aghireşu Sat, comuna Aghireşu

Consiliul Judeţean Cluj va introduce canalizare în localitatea Aghireşu Sat, comuna Aghireşu

Azi, marţi, 24 martie 2020, a fost semnat contractul de realizare a canalizării în localitatea Aghireşu Sat, comuna Aghireşu.

Lucrările constau în următoarele: 14 Km de conducte de canalizare, 7 staţii de pompare apă uzată, 350 de cămine de vizitare, 459 de racorduri canalizare, 1 staţie de epurare compactă mecano-biologică, 2.500 l.e, 1 supratraversare râu Nadăş, 2 subtraversări cursuri de apă, 2 subtraversări cale ferată, iar valoarea acestora este de aproape 7,5 milioane de lei.

Executantul este asocierea AWE INFRA SRL – AQUA SERV SRL.

Termenul de realizare este de 24 de luni.

Consiliul Judeţean Cluj va finanţa realizarea acestor lucrări în parteneriat cu primăria Aghireşu, proiectul urmând a fi implementat prin operatorul regional Compania de Apă Someş SA.

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, consideră că acesta “este un pas important în continuarea proiectelor de dezvoltare locală. Introducerea canalizării în Aghireşu Sat este o prioritate pentru Consiliul Judeţean Cluj.“

24 martie 2020