CJC a demarat lucrările de reabilitare şi modernizare a Lotului 2 – DJ 161 (DN 16) „“ Gădălin „“ Bonţida „“ DN 1C al Drumului Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj a demarat lucrările de reabilitare şi modernizare a Lotului 2 – DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C al Drumului Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj informează participanţii la trafic şi publicul interesat în legătură cu faptul că au început lucrările pe sectorul de drum Lot 2 – DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C din cadrul proiectului cu finanţare europeană nerambursabilă ”Îmbunătăţirea infrastructurii rutiere de importanţă regională – Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei, prin modernizarea şi reabilitarea DJ 161 (DN 16) – Gădălin – Bonţida – DN 1C de la km 0+000 la km 16+933”.
     Lucrările de modernizare vizează un tronson în lungime de aproape 17 kilometri, situat între drumul naţional DN 16, pe direcţia Gădălin, şi drumul naţional DN 1C, pe direcţia Bonţida. Acestea  vor consta într-o serie de operaţiuni complexe ce se vor finaliza prin aşternerea de covor asfaltic în două straturi, binder şi strat de uzură, lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră, etc. De asemenea, este prevăzută reabilitarea a 5 poduri, precum şi a podeţelor, dar şi realizarea de staţii pentru transportul în comun.
     În această fază, lucrările constau în defrişări masive ale zonelor situate în vecinătatea căii de rulare, execuţia de şanţuri şi alte lucrări pregătitoare în vederea trecerii în etapele de lucrări ce vor viza fundaţia drumului.
     Lucrările sunt executate de Asocierea Operes SRL – Societatea Napoca SA. Valoarea acestora este de 25.936.675,85 lei, fără TVA.
     Investţa Consiliului Judeţean are drept principal scop asigurarea unei circulaţii normale şi în condiţii de siguranţă. Ea va asigura, totodată, tranzitarea rapidă şi facilă a unei zone importante a judeţului, către joncţiunea cu drumul naţional DN 1C, respectiv către joncţiunea cu drumul naţional DN 16.
     De asemenea, reabilitarea şi modernizarea acestui sector de drum va contribui semnificativ la îmbunătăţirea condţilor de viaţă ale locuitorilor prin dezvoltarea economică a zonei de centru a judeţului. Totodată, vor fi intensificate legăturile de cooperare economică, va fi fluidizat traficul şi va creşte nivelul de siguranţă a cetăţenilor în ceea ce priveşte confortul, siguranţa circulaţiei şi protejarea mediului.

12 iunie 2019