Clujul va avea un nou drum judeţean, care va fi reabilitat şi modernizat. Acesta face legătura între DJ 161F şi judeţul Bistriţa-Năsăud

Clujul va avea un nou drum judeţean, care va fi reabilitat şi modernizat
Acesta face legătura între DJ 161F şi judeţul Bistriţa-Năsăud

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a inţat un proiect de hotărâre ce va fi supus aprobării forului administrativ judeţean în proxima şedinţă. Acesta vizează trecerea drumului comunal 21B Cătina-limită cu judeţul Bistriţa-Nasăud din categoria funcţională a drumurilor de interes local în categoria drumurilor de interes judeţean.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean:Intenţia noastră este de a prelua şi reabilita acest sector, cu consecinţe favorabile în ceea ce priveşte dezvoltarea economico-socială a întregii zone. Va fi, astfel, facilitat accesul atât spre judeţul Bistriţa-Năsăud cât şi spre localităţile limitrofe din Mureş. Beneficiile vor fi multiple, clujenii au putut deja constata felul în care am intervenit pe drumul judeţean 103Z Sălicea-Miceşti-Tureni, drum care, la rândul lui, a fost unul comunal preluat de Consiliul Judeţean”.

În prezent, drumul comunal 21B, în lungime de 3,750 km este, din punct de vedere juridic-administrativ, o arteră de inters public local aflată în domeniul public al comunei Cătina. Având în vedere faptul că acesta are o funcţie strategică, fiind sectorul de legătură între drumul judeţean 161F şi judeţul Bistriţa-Năsăud, va fi supusă aprobării forului administrativ judeţean trecerea DC 21B în domeniul public al judeţului Cluj şi încadrarea, pe cale de consecinţă, în categoria funcţională a drumurilor de interes judeţean. Ulterior aprobării acestui demers, noul drum judeţean va putea fi inclus în Programul de modernizare şi reabilitare a drumurilor judeţene.
Printre beneficiile directe şi imediate ale reîncadrării funcţionale a acestui sector de drum se numără creşterea mobilităţii populaţiei şi a transportului de bunuri, respectiv eficientizarea activităţilor economice şi a investţilor din zonă. În acest fel se va asigura o legătură mai rapidă între reşedinţa de comună Cătina şi reşedinţa comunei învecinate, Budeşti. De asemenea, acest drum reprezintă şi o rută alternativă de acces al locuitorilor din estul judeţului Cluj, prin intermediul DJ 151, către localităţile din judeţele învecinate, respectiv Bistriţa-Năsăud şi Mureş.

26 ianuarie 2021