Comunicat de presă
Ref.: Comisia Europeană oferă judeţului Cluj o soluţie pentru a merge mai departe în realizarea spitalului regional de urgenţă, proiect pe care nu îl vom abandona indiferent de greutăţile politice pe care le întâmpinăm în relaţia cu Guvernul României

În răspunsul primit recent de la Comisarul european pentru politici regionale, doamna Corina Creţu, se admite faptul că Programul Operaţional Regional – P.O.R. 2014/2020 poate fi modificat în cursul perioadei de programare, la cererea autorităţilor naţionale. Altfel spus, Consiliul Judeţean Cluj poate solicita Guvernului României să declare Consiliul ca fiind eligibil în depunerea proiectului pentru construirea spitalului regional de urgenţă, adică beneficiar în locul Ministerului Sănătăţii.
    În realizarea pasului instituţional următor, în imediata şedinţă a Consiliului judeţean, voi cere consilierilor să îşi însuşească solicitarea, astfel încât demersul nostru să fie unul unitar, considerând, astfel, că sănătatea nu are culoare politică.
    Documentul va fi prezentat în şedinţă publică şi va solicita modificarea P.O.R. 2014 – 2020 în sensul înlocuirii ministerului, ca aplicant eligibil, cu unităţile administrativ-teritoriale pe raza cărora s-a decis amplasarea spitalelor regionale.
    De asemenea, ţinând cont de importanţa proiectului, voi solicita şi consiliilor judeţene din regiunea de Nord-Vest să sprijine demersul nostru.
     Fiind al doilea centru universitar al ţării în care funcţionează 5 spitale judeţene, cu o structură de 45 de clădiri separate care îndeplinesc împreună funcţiile unui spital regional unic cu 3.100 de paturi, judeţul Cluj rămâne zona eligibilă pentru realizarea acestei investţi majore.

PREŞEDINTE
                                                                                            Alin Tişe