Computerul tomograf ultramodern achizţonat de Consiliul Judeţean pentru Spitalul din Câmpia Turzii este, de azi, funcţional

Computerul tomograf achizţonat de Consiliul Judeţean Cluj pentru Spitalul Municipal „Dr. Cornel Igna” din Câmpia Turzii este funcţional începând cu ziua de luni, 26 aprilie a.c., după ce, în prealabil, au fost obţinute toate autorizaţiile necesare de funcţionare.
Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Tehnologia ultramodernă de care beneficiază acest nou aparat medical de ultimă generaţie facilitează atât procesul de diagnosticare a persoanelor ce necesită investigaţii ori intervenţii, cât şi prescrierea tratamentului optim, pentru realizarea unui act medical de cea mai bună calitate.”
Echipamentul de înaltă performanţă cumpărat de forul administrativ judeţean şi livrat la finalul anului trecut are o valoare de 1.113.840 de lei, banii fiind alocaţi integral din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj. Acesta a intrat în dotarea Laboratorului de Radiologie şi Imagistică Medicală al instituţiei spitaliceşti din Câmpia Turzii.
Noua facilitate medicală pusă la dispozţa clujenilor este rezultatul parteneriatului sustenabil al forului administrativ judeţean cu Primăria municipiului Câmpia Turzii şi al bunei relaţii de colaborare a preşedintelui Consiliului Judeţean, domnul Alin Tişe, cu domnul primar Dorin Lojigan. Intenţia Consiliului Judeţean Cluj este ca, în limita fondurilor disponibile, să continue să susţină financiar unităţile sanitare publice din judeţ.

26 aprilie 2021